EQUINE ASSISTED LEARNING
ZMIENIAJ SWÓJ ŚWIAT
UCZĄC SIĘ Z KOŃMI
CZEGO I JAK MOŻNA UCZYĆ SIĘ Z KOŃMI?
Wszystkie procesy rozwojowe z końmi, które proponujemy w Pasikoniach to uczenie się przez doświadczanie (experiential learning). Jest to uczenie się na miarę naszych indywidualnych potrzeb, naszych czasów i na miarę tego, co wiemy o samym uczeniu się. Uczymy się w działaniu, w przyrodzie, w partnerstwie z końmi. Prawdziwe partnerstwo zakłada dobrowolność dla wszystkich zaangażowanych – dlatego kontakt z końmi w Pasikoniach jest pozbawiony znamion treningu, jeździectwa czy poskramiania. Czego się uczymy? Przede wszystkim siebie, swoich możliwości, swoich ograniczeń, swoich przekonań, swojej wrażliwości i swojego potencjału w obszarach przywództwa, relacji, komunikacji i współdziałania oraz optymalnego wykorzystania zasobów (regeneracji i odpoczynku).
Konie towarzyszą tym procesom tworząc pozbawione oceny środowisko oraz swoim zachowaniem udzielając obiektywnej informacji zwrotnej. Konie przez ostatnie 6000 lat były towarzyszami i sojusznikami wszystkich naszych kluczowych osiągnięć jako cywilizacji. Jako niedrapieżny, stadny gatunek nastawione są na współpracę i optymalne wykorzystanie istniejących zasobów. Ich pozawerbalna komunikacja jest czytelna i pozbawiona uprzedzeń. W międzygatunkowym spotkaniu z osobami dużo większymi, o wielu podobieństwach i równie wielu różnicach od osób ludzkich mamy szansę nie tylko zdobywać nowe unikalne umiejętności, ale również poddać weryfikacji nasze aktualne postawy, przekonania i strategie.
DLACZEGO UCZENIE SIĘ Z KOŃMI W PRZYRODZIE JEST EFEKTYWNE?
Uczenie się przez doświadczanie jest metodą sprawdzoną na wielu płaszczyznach. Nareszcie zaczynamy świadomie korzystać z tej wiedzy w edukacji dzieci i dorosłych.
Czy wiesz, że na Ziemii dotychczas żyło 35000 pokoleń ludzi? Przez 99,97% czasu to życie było w lesie i innych formach przyrody.
Uczenie się przez doświadczanie w otoczeniu koni i przyrody łączy nas z naszym ewolucyjnym dziedzictwem, uruchamia nasze uśpione zasoby, budzi do życia nasze ciało i umysł. Będąc z końmi w naturze możemy:
- opuścić na jakiś czas naszą rzeczywistość kulturową i społeczną. Możemy, bo dla koni nasz wygląd, status finansowy, stanowisko są niewidoczne i nieistotne. Wolność od osądu, porównywania, dążenia do wyniku pozwala nam na kreatywność, swobodę eksperymentowania i odwagę. Jednocześnie obecność koni i przyrody jako wielkich świadków naszych działań sprawia, że uczenie się zachodzi w poczuciu przynależności i bezpieczeństwa.
- z dystansu oglądać język, który tworzy naszą rzeczywistość, którym opowiadamy sobie historie o nas samych i tym, co się nam przydarza. Często jest jest to język głęboko krytyczny i blokujący zmianę. Konie nie mówią tym językiem. Nawet drobna zmiana w wewnętrznej narracji połączona ze wzmacniającym doświadczeniem, działaniem, ruchem i refleksją zostanie zintegrowana i włączona do repertuaru naszych możliwości.
- sprawdzić o co chodzi nam, w naszych przekonaniach i konstruktach logicznych. Konie ich z nami nie dzielą. W obecności koni i otoczeniu przyrody znaczenia nabierają zmysły, oddech, napięcie mięśni. Odnajdywanie na bieżąco poczucia bezpieczeństwa i równowagi w tych okolicznościach daje optymalne warunki do poddania weryfikacji naszych myśli – tych, które kierują nami w najważniejszych obszarach naszego życia.
Mamy z końmi też wiele wspólnego. Ludzie i konie to ssaki stadne. Naszą pierwotną i najbardziej skuteczną strategię na przetrwanie jest bycie razem, tworzenie grup i społeczności. Co jeszcze mamy wspólne?
1. układ nerwowy skalibrowany na bezpieczeństwo, relacje i komunikację,
2. fizjologię sprzężoną z doświadczeniami emocjonalnymi,
3. szerokie i dynamicznie zmieniające się spektrum potrzeb.
Ważne: możesz nie mieć żadnych wcześniejszych doświadczeń, żeby uczyć się razem z końmi!
CO MOŻESZ ROBIĆ Z KOŃMI W PASIKONIACH?
JEŚLI CHCESZ ZROBIĆ COŚ DLA SIEBIE
Nie obiecuję cudów, ale żyję już na tyle długo, żeby mieć pewność: czas tylko dla siebie z dala od atrakcji i bez przymusu, żeby się dobrze bawić to prawdziwie wzbogacający prezent. Jeśli myśl, że ten czas spędzisz w bezpośrednim kontakcie z końmi i przyrodą jest dla Ciebie przyjemna, ekscytująca, budzi Twoją ciekawość albo porusza Cię w sposób, którego nie umiesz opisać, to może oznaczać, że chcesz skorzystać z:
- coachingu opartego na relacji z końmi i przyrodą. Mogą być to spotkania w Pasikoniach, wtedy nazywam je KTÓRĘDY Z KOŃMI. Może być to coaching w duchu ekoterapeutycznym online możliwy niezależnie od dzielącej nas odległości
- praktyki RUCHLIWEJ UWAŻNOŚCI, która pomaga odnaleźć spokój i regulację w ruchu a w dłuższej perspektywie daje wiele narzędzi radzenia sobie ze stresem, napięciem, natłokiem myśli, przebodźcowaniem. To moja autorska praktyka, która wspiera mnie na codzień w życiu z ADHD.
- warsztatów POWRÓT DO DZIKOŚCI, które pomagają odnowić relację z dziką częścią nas samych oraz przypomnieć sobie o naszej przynależności do natury. Są to warsztaty ekoterapeutyczne, w czasie których obserwujemy dziko żyjące konie w rezerwacie na Mazurach.
CHCESZ MNIE NAJPIERW TROCHĘ POZNAĆ?
Wypróbuj bezpłatną audiorelaksację, w której prowadzę ku uldze przez świat koni i natury.
JEŚLI CHCESZ ZROBIĆ COŚ DLA SWOJEJ ORGANIZACJI
Niebawem opiszę tu propozycję warsztatowe, wyjazdowe oraz spotkania wokół przywództwa stadnego u Ciebie w firmie
JEŚLI CHCESZ ZROBIĆ COŚ DLA DZIECI I RODZINY
Wielkie zmiany w moim życiu przychodzą na dwóch falach: jedna to konie a druga to dzieci. Pasikonie to przestrzeń, w której zarówno dzieci jak i konie mogą być po prostu sobą. Umożliwiam dzieciom poznanie świata koni z perspektywy, w której każdy jest podmiotem. Nasze konie to osoby. Nie są atrakcją do głaskania, karmienia czy jeżdżenia. Dzieci znajdą tu środowisko to nawiązania relacji z końmi na warunkach wzajemnej dobrowolności, bez wsiadania, bez przemocy, bez przymusu. Możesz zarezerwować termin na spotkanie indywidualne dla Twojej rodziny lub wysłać dziecko do Pasikoni na weekendową nocowankę.
JEŚLI CHCESZ SZKOLIĆ SIĘ W DZIEDZINIE EQUINE ASSISTED LEARNING
Equine Assisted Learning w Polsce to nadal niszowa dziedzina i oferta edukacyjna jest mocno ograniczona. Na świecie istnieje i działa aktualnie ok 80 różnych modalności pracy rozwojowej i terapeutycznej z udziałem koni. Funkcjonują różne szkoły, modele, stowarzyszenia i organizacje kryjące się pod różnymi skrótami. EAL to tylko jedno z dostępnych rozwinięć tej idei. Prowadzę warsztaty z udziałem koni od 2007 roku. Moja edukacja w tym obszarze nie ogranicza się do jednej modalności ale integruje wiele wątków i na tej podstawie tworzę szkolenia dla profesjonalistów: osób, które chciałyby zaprosić konie do swojego życia zawodowego. Raz do roku prowadzę warsztaty Train the Trainer/ Intro wprowadzające do podstaw Equine Assisted Learning oraz półroczny program szkoleniowy dla przyszłych facylitatorów i facylitatorek. W ciągu roku kilka edycji ma seria edukacyjna online – Pasikonie PRO. Jeśli chcesz wziąć udział w rekrutacji do programu szkoleniowego lub porozmawiać o Twojej ścieżce edukacyjnej skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.
Warsztaty w Pasikoniach to zazwyczaj formuła weekendowa lub całodniowa. Odbywają się w kameralnych grupach max. 10 osób i składają się z sesji
z udziałem koni oraz rozmów budujących refleksję i integrujących doświadczenia
Praca z końmi odbywa się “z ziemi” i wiąże się z obserwacją, wspólnym przebywaniem na pastwisku, realizowaniem zaproszeń facylitatora do działania z końmi. Udział w ćwiczeniach i dzielenie się swoimi refleksjami po sesji jest dobrowolne. Robisz tylko to, na co masz gotowość.
Przez cały dzień dostępne są napoje, przekąski i schronienie przed deszczem lub wiatrem. Jemy też razem ciepły posiłek.
MOŻESZ WZIĄĆ UDZIAŁ ZUPEŁNIE NIE ZNAJĄC SIĘ NA KONIACH
Wcześniejsze doświadczenia z końmi związane z tradycyjnymi aktywnościami takimi jak: jazda konna, hipoterapia, trening nie stanowią predyspozycji do osiągnięcia lepszych czy szybszych efektów w Equine Assisted Learning. Czasem wręcz przeszkadzają. Tutaj koń i człowiek spotykają się jako równogodne osoby w jednej przestrzeni. Eksperymentujemy, próbujemy działać, angażujemy zarówno ciało jak i umysł jednocześnie nie dążąc do jednej właściwej odpowiedzi, uniwersalnego rozwiązania czy wyznaczonego standardu. Nie ma tu źle wykonanych ćwiczeń lub porównywania swoich osiągnięć. Każdy może realizować swoją ścieżkę w bezpiecznym od osądu środowisku. Jakie mogą być bezpośrednie efekty pracy rozwojowej z końmi?
- Wiedza o regulacji Twojego układu nerwowego – umiejętności zintegrowanej w ciele, sercu i umyśle.
Korzystanie z odczuć ciała i emocji jako informacji.
Wzrost świadomości własnych granic.
Wypróbowanie swoich sposobów uczenia się z doświadczeń.
Dotarcie do mocy własnego przywództwa.
Większa życzliwości i akceptacja wobec siebie i swojej historii.
Co ja mogę dla Ciebie zrobić?
Opieka facylitatora jest ramą procesu i bezpieczną bazą dla Ciebie i grupy. Facylitator oprócz projektowania ćwiczeń z końmi i opieki nad grupą, kiedy dzieli się refleksjami z sesji z końmi, oferuje swoją nieoceniającą obecność, oraz dba o równowagę grupy i o dobrostan i bezpieczeństwo koni.