o mnie

Nazywam się Marta Sikorska. Moja praca z końmi to tak naprawdę praca z ludźmi. W okolicznościach, w których koń zawsze jest równie ważny jak człowiek. W sytuacjach, gdzie bezpieczeństwo psychiczne konia jest tak samo priorytetowe, jak bezpieczeństwo człowieka. W atmosferze, która nie zawsze jest wygodna, ale zawsze autentyczna. Bez elementu atrakcji i rozrywki. Bez przymusu bycia kimś innym.
Z końmi, które:
– mogą wyjść, kiedy chcą,
– mogą być chore, stare i brzydkie,
– mogą mieć zły dzień,
– mogą się bać,
– mogą być wkurzone,
– mogą uciekać.
Często się zastanawiam nad tym, co sprawia, że robię to, co robię. Jeśli mnie obudzisz w środku nocy, to wyliczę Ci wszystko, czego to zajęcie nie daje. Pewnego dnia, jadąc po siano za ostatnie oszczędności, doszłam jednak do czegoś, co może być sercem tej pracy. Wierzę, że to, co nazywam „moją pracą”, ma swoją tożsamość i własny cel. Jest czymś większym niż ja. Czymś, co wybrało mnie do współpracy – przynajmniej na jakiś odcinek tej drogi. To miejsce, Pasikonie, współtworzę razem z Tomkiem Sadzewiczem. To nie przestrzeń stworzona po to, żeby kogoś zadowalać. To przestrzeń, która zaprasza do powrotu – do siebie, do ciała, do relacji. Do tego, co nie mieści się w słowach. W ramach Fundacji Pasikonie wspieramy nie tylko rozwój z końmi, ale też rodziców i profesjonalistów działających na rzecz dzieci i młodzieży. Od 2015 roku latem organizujemy Campy rodzinne – przestrzeń uczącej się i wspierającej wioski, która naprawdę istnieje.. Ono zaprasza do powrotu. Do siebie. Do ciała. Do relacji. Do tego, co nie mieści się w słowach.
Jestem facylitatorką. Moją główną domeną jest Equine Assisted Learning – rozwojowa praca w relacji z końmi, dająca głęboki wgląd i możliwość zmiany dla osób i organizacji. Jestem także praktyczką ekoterapii, mediatorką w nurcie Porozumienia bez Przemocy oraz coachką. Mam doświadczenie w pracy z zespołami, liderkami, rodzicami, nauczycielami i osobami przeciążonymi życiem. Tworzę autorskie programy rozwojowe, z których korzystają rodziny, szkoły i organizacje.. Jestem facylitatorką procesów rozwojowych, twórczynią programów opartych na Equine Assisted Learning, ekoterapii i pracy z ciałem. Pracuję w Puszczy Kampinoskiej, blisko koni i tego, co dzikie i prawdziwe.
Często wracam do myśli, że konie to nie narzędzia ani nauczyciele. To żywe istoty, które tworzą z nami wspólny, uczący się ekosystem. Czasem podpowiedzi przychodzą przez ruch ucha. Czasem przez ciszę. A czasem przez własny opór, który nagle okazuje się zaproszeniem do zmiany.
To miejsce nie powstało z gotowego planu. Powstało z potrzeby. I z nadziei, że coś jeszcze można – usłyszeć, poczuć, zatrzymać. Jeśli jesteś w miejscu, w którym czujesz, że potrzebujesz spotkać się ze sobą – to może być dobry początek.
Prywatnie jestem mamą dwóch dostarczających wrażeń chłopców.
Z czułością,
Marta
Edukacja w zakresie warsztatu trenerskiego:
- 2008 Train the Trainer – Facylitator Horse Assisted Education w modelu HorseDream. Horse Sense
- 2012 Train the Trainer. Konie Uczą Ludzi, Open by Horses
- 2013 Mediate Your Life. Intensive Immersion Training
- 2014 Needs Based Coaching, Center for Non-Violent Communication
- 2014 Collaborative Communication in the Workplace, Center for Non-Violent Communication
- 2015 Embracing Shame and Vulnerability, Center for Non-Violent Communication
- 2015 Szkolenie Podstawowe. Stowarzyszenie Doula w Polsce
- 2017 Art of Facilitation Training, Bay NVC with Miki Kashtan
- 2017 Seksualność dzieci i młodzieży. Rodzicielstwo Bliskości dla profesjonalistów
- 2017 Edukacja alternatywna. Rodzicielstwo Bliskości dla profesjonalistów
- 2017 Life Enriching Education Lab, Center for Non-Violent Communication
- 2019 Intro to Somatic Experiencing
- 2019 Regulacja emocji a przywiązanie
- 2020 Equines in Learning Programs and Therapy. MiMer Center
- 2022 Rozpoczęcie rocznego programu Ekoterapii
Doświadczenie trenerskie
- od 2005 Trenerka i coach językowy, rozwój kompetencji komunikacyjnych w języku angielskim
- 2008-2017 Equieducation razem z Martą Stasiełowicz, warsztaty rozwojowe z udziałem koni
- 2015-2017 Nine Dots. Coaching językowy
- 2017-2020 Rodzicielstwo Bliskości dla Profesjonalistów, ko-trenerka
- 2017-2020 Bliskie Miejsce, mediatorka, superwizje dla osób pracujących z dziećmi i młodzieżą, nauczycieli, trenerka
- 2020-2023 MiMer Centre trenerka i facylitatorka międznarodowych programów edukacyjnych z zakresu dobrostanu relacji koni i ludzi. Członkini zarządu MiMer Centre – międzynarodowej organizacji edukacyjno-badawczej na polu relacji ludzi i koni.
- od 2017 Fundacja Pasikonie, rozwój osób i organizacji przez relacje z końmi, warsztaty z udziałem koni, sesje coachingowe, mediacje, edukacja dla rodziców, warsztaty z empatycznej komunikacji, kręgi dla kobiet