WIĘCEJ NIŻ STADO -EKSPERCI

EDYCJA 1

W Ramach każdej ścieżKi tematycznej są dwa webinaria. Zapraszamy do nich gości, którzy wnoszą swoje doświadczenia, wiedzę i nowe nieoczywiste punkty widzenia

 

MAGDA SENDEROWSKA

Współzałożycielka Instytutu Jazdy Konnej, którego misją jest wprowadzanie w jeździectwo nowej jakości treningu, opartego na szacunku do ciała jeźdźca i konia. Trenerka jeźdźciectwa, zoofizjoterapeutka koni, instruktor pilates. Poprzez trening i edukację wspiera jeźdźców i konie w rozwoju zdrowego wzorca ruchu, który pozwala funkcjonować bez napięć, przeciążeń i w komforcie. Pomaga jeźdźcom odnajdywać lekkość oddechu i poczucie swobody w ciele oraz uczy ich jak dbać o szeroko rozumiany dobrostan koni podczas jazdy i kontaktu z człowiekiem. Proponuje jeźdźcom wyjście poza utarte ramy i sztywne schematy na rzecz głębszego poznania własnego cała, połączenia się z nim poprzez zwiększenie czucia i poszukiwanie tego co optymalne dla ciała w danej sytuacji.

Magda jest ekspertką na ścieżce tematycznej “Jazda konna, która nie boli”

AGNIESZKA ADAMSKA-TIPALOV

Moja przygoda z końmi zaczęła się, gdy byłam małą dziewczynką, a od 10 lat pracuję jako instruktorka jazdy konnej. Od ponad 8 lat prowadzę wolnowybiegową Stajnię Truskawka w sercu Puszczy Kampinoskiej i jestem właścicielką kilku koni (różnych ras i w różnym wieku).
Staram się tworzyć tu miejsce przyjazne i otwarte na potrzeby ludzi i koni, bezpieczną przestrzeń rozwoju ale też relaksu i swobodnego kontaktu z wolnymi końmi. Edukacja w zakresie świadomego chowu koni, opieki nad nimi i wreszcie jeździectwa to ważny element działalności stajni. W wyniku tej misji powstała Fundacja Otwieramy Przestrzeń, którą współtworzę. Celem Fundacji jest upowszechnianie relacji z koniem opartej na równości, wolności i wyborze.
Podczas zajęć z końmi, które prowadzę zależy mi przede wszystkim, by jazda była przyjemna, niekontuzyjna oraz pozbawiona bólu i stresu zarówno dla jeźdźca jak i konia. Wspólnie poszukujemy porozumienia z koniem, pracując z ziemi i siodła. Pomagam odnaleźć wrażliwość, komfort, świadomy kontakt z ciałem i odczuwanie ruchu oraz sygnałów płynących od konia.

Agnieszka jest ekspertką na ścieżce tematycznej “Jazda konna, która nie boli”

 

AGNIESZKA STEIN

Z wykształcenia jest psychologiem i od czasu ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim, czyli ponad 20 lat, pracuje wspierając dzieci, rodziców i specjalistów. Jej podejście związane jest z Rodzicielstwem BliskościPorozumieniem bez Przemocy. W swojej pracy skupia się na szukaniu takich rozwiązań, które wspierają w jak najlepszym funkcjonowaniu, zamiast usuwania trudnych zachowań. Stawia więc na wspieranie zasobów takich jak umiejętności komunikacji, regulacja emocji i budowanie trwałej więzi, opartej na bliskościzaufaniu. Część swojego życia Agnieszka była związana z końmi – mieszkała w ośrodku jeździeckim, pomagała w opiece nad końmi, jeździła. Aktualnie regularnie współpracuje z Fundacją Pasikonie współprowadząc warsztaty rozwojowe z udziałem koni. Agnieszka dostrzega wiele podobieństw między wymaganiami społecznymi wobec osób związanych z końmi, a współczesnymi rodzicami. W obu przypadkach potrafią być bardzo wysokie i łatwo jest zgubić się w gąszczu zaleceń, metod, wyborów. Jest autorką książek.

Agnieszka jest ekspertką na ścieżce tematycznej “Moje granice, granice konia”

PATRYCJA WINNICKA

Na zdjęciu jestem z Ario, który kiedy przestał być użyteczny w sporcie został porzucony. To decyzja serca i jesteśmy razem od kilku miesięcy. Budowanie zaufania i więzi ze skrzywdzoną istotą znam ze swojej pracy w gabinecie psychoterapeutycznym. Obie te ścieżki pomimo różnych gatunków mają wspólny mianownik. Są nim nasze ciała.

Wydawałoby się, że taka między gatunkowa relacja jest trudniejsza – przede wszystkim przez brak werbalizacji. Moje doświadczenie pokazuje, że biorąc pod uwagę głos ciała możemy poczuć i zrozumieć znacznie więcej i głębiej przeżyć.
Na codzień pracuję w nurcie Analizy Bioenergetycznej (Alexander Lowen) również z dużymi grupami – i ciało grupy ma swoją niezaprzeczalną moc. To takie terapeutyczne stado. Jestem pasjonatką cielesności w różnych jej wymiarach od: wewnętrznych konfliktów po swobodną ekspresję siebie i ekologię własnych zasobów.

Patrycja jest ekspertką na ścieżce tematycznej “Moje granice, granice konia”