CAMP 2023 – FAQ

  1. Jaki jest plan dnia na Campie?

    Na Campie planujemy Wam tylko posiłki i warsztaty, reszta planów wyłania się z potrzeb i pomysłów wioski.

    Śniadanie 8.30 – 9.30

    Warsztaty 10.00 – 13.00

    Obiad 13.30 -14.30

    Kolacja 18.30 – 19.30

  2. ILE TRWA CAMP?

    Camp 7 dniowy zaczynamy w niedzielę wspólną kolacją o godzinie 18.00. Do Bazy można przyjeżdżać od godziny 15.00 żeby się zameldować w recepcji (dokonać formalności z bonem turystycznym) i rozgościć. Kończymy też w niedzielę kręgiem pożegnalnym po śniadaniu ok. godziny 11.00. Domki należy zwolnić do 11.30

  3. JAK wyglądają warsztaty na Campie?

    Warsztaty to taka forma rozwoju i nauki, w której aktywnie udział biorą uczestnicy : przez ćwiczenia grupowe, w parach lub indywidualne, przez dyskusje, burze mózgów. Na warsztatach na Campie troszczymy się przede wszystkim o bezpieczeństwo i poufność oraz dobrowolność udziału w proponowanych aktywnościach. Pracujemy w dwóch grupach ok. 15 osób. Dodatkowo uczestnicy mają możliwość udziału w bardziej intymnych wymianach w stałej na cały pobyt grupie 5-6 osobowej pod opieką ko-trenera. Warsztaty prowadzimy w parach trenerskich tworzonych w naszym zespole : Marta Sikorska, Agnieszka Stein, Tomek Sadzewicz i Sylwia Włodarska

  4. Mam małe dzieci, czy to jest wydarzenie dla mnie?

    Na Camp od lat przyjeżdżają rodzice z nawet bardzo małymi dziećmi. I wielu bardzo odpowiada bycie wśród ludzi z maluchem, maluch w pobliżu na warsztacie, maluch eksplorujący w piachu, w trawie. Czy to wydarzenie dla Ciebie i Twojego malucha? Nie wiem. Ty najlepiej znasz swoje małe dziecko: wiesz jak reaguje na zmianę otoczenia, nowych ludzi, nowe dzieci. Napewno jeśli się zdecydujesz na Campie spotkasz się z otwartością oraz innymi rodzicami w podobnej sytuacji.

  5. Jaki jest plan warsztatów?

    Nie mamy planu warsztatów. Dzielimy się tematem, dajemy zarys idei, a miesiąc przed Campem uruchamiamy grupę uczestników na FB, w której pytamy Was o potrzeby. Warsztaty są procesem grupowym i wiele z treści i wydarzeń wynika bezpośrednio z tego, co wnoszą uczestnicy.

  6. Co jak robi się zimno?

    Warto mieć zestaw cieplejszych ubrań. W zimniejsze noce można w Bazie poprosić o grzejnik.

  7. Co Warto zabrać ze sobą?

    Z naszych kilkuletnich doświadczeń radzimy zabrać:

    • zestaw talerzy, sztućców i kubków dla całej rodziny (to konieczność, a nie opcja)

    • koszyk, lub torba do noszenia swoich rzeczy na posiłki (Baza jest rozległa)

    • zabawki plażowe, rękawki, kamizelki i inne akcesoria do pluskania się

    • rowery jak ktoś lubi

    • ubrania, których nie szkoda

    • specyfiki na owady

    • można wędki

    • latarki (szczególnie dla dzieciaków)

    • karimatę (jeśli będziesz chodzić na jogę)

    • gitarę, jeśli grasz i lubisz grać dla innych

  8. Jak przygotować dzieci na camp?

    • Warto porozmawiać z dziećmi na temat bezpieczeństwa wokół wody. Na terenie Bazy dzieci mogą kąpać się, kiedy w pobliżu są rodzice.

    • Warto porozmawiać o posiłkach – że będą o określonych porach, że inne niż w domu. Jeśli wiesz, że Twoje dziecko ma specjalne i zdecydowane potrzeby żywieniowe (pije konkretny sok, je konkretny i jedyny rodzaj dżemu, pasują mu tylko i wyłączenie określone przekąski zaprowiantuj te produkty we własnym zakresie)

    • Warto przygotować dzieci do tego, że będą mogły poznać innych ludzi i spędzić czas z innymi dorosłymi podczas gdy rodzice będą mieć swoje spotkania.

    • Warto pokazać zdjęcia Bazy w internecie, poznać opinię dzieci, i odpowiedzieć na ich pytania.

  9. Co Pomaga dzieciom w adaptacji na campie?

    Bardzo ale to bardzo pomaga brak napięcia wokół tematu. Rodzice często chcą, żeby dzieci szybko wskoczyły w tryb bycia pod opieką innych dorosłych. Często im bardziej rodzice chcą, tym bardziej dzieci są nieufne i tym mniej się to udaje. Pomaga nastawienie, że jedziemy na Camp razem z dzieckiem i zaufanie, że wypracujemy własne strategie na zaopiekowanie naszych potrzeb. Pomaga inicjowanie kontaktu i znajomości z osobami, które są w ekipie opiekującej dzieci. Pomaga odprowadzenie dzieci na ich zajęcia, czasem zostanie tam chwilę nawet kosztem własnych warsztatów. Niektórym dzieciom pomaga jeśli mają ze sobą w śniadaniówce coś, co lubią pochrupać, innym ulubiona zabawka. Trzeba liczyć się z tym, że maluchy młodsze niż 3 lata rzadko przechodzą pełną adaptację w ciągu tych 7 dni. Najmłodsze dzieci często są w pobliżu miejsca, gdzie odbywają się warsztaty i tam też (jeśli to możliwe) proponujemy im jakieś aktywności z dorosłym opiekunem.

  10. Czy mogę wykorzystać BON turystyczny?

    nie

  11. CZY MOGĘ DOSTAĆ FAKTURĘ?

    Tak, podaj dane do faktury w formularzu zapisowym

  12. Co jak przed campem okaże się, że nie mogę jechać?

    Ta kwestia jest opisana szczegółowo porozumieniu, które podpisujesz zapisując się na Camp. Jeśli okaże si, że nie możesz jechać na 30 dni przed Campem zwrócimy Ci wszystkie wpłacone środki. Jeśli rozmyślisz się po tym terminie zwrócimy wszystkie środki oprócz opłaty rezerwacyjnej (850 zł). Jeśli znajdziesz kogoś na swoje miejsce zwrócimy Ci całą kwotę.

  13. Czy na campie mogą być dzieci w trakcie warsztatu z rodzicami?

    Tak. Każde dziecko przynajmniej raz zagląda na warsztaty. Niektóre dzieci częściej. Przychodzą dzieci bo są głodne, bo coś boli, bo coś zginęło, bo do toalety tylko z mamą. Nikt się nie dziwi, nie krzywi, wszyscy jesteśmy w podobnej sytuacji.

  14. Jak wyglądają zajęcia dla dzieci?

    Zajęcia dla dzieci odbywają w czasie dorosłych warsztatów. Dorośli, którzy zapraszają dzieci do aktywności to osoby, które lubią czas z dziećmi, mają doświadczenie mentorskie w edukacji alternatywnej i w życiu na Campie w Bazie. Są też nastolatkowie, którzy pomagają w realizacji pomysłów i dzielą się swoją energią (którą młodsi uwielbiają). Dzieci najczęściej dzielą się na mniejsze podgrupy, które oddają się podobnym zabawom. Są miłośnicy błotnych kuchni, są skoczni i wspinający się w małpich gajach, są tacy którzy lubią poczytać jak ktoś im czyta, są też tacy, którzy z chęcią ruszają na wyprawę poza Bazę. Dorośli opiekunowie zarówno wychodzą z propozycjami, jak i podążają za inwencją dzieci.

    Zajęcia są dobrowolne. To znaczy, że zostają na nich dzieci, które chcą zostać. Dorośli opiekunowie zapraszają dzieci i są gotowi wesprzeć te, które się wahają. Nie jest to jednak przedszkole, ani szkoła i warto aktywnie wziąć udział w procesie adaptacji i rozpoznania tej sytuacji razem z dzieckiem. W czasie zajęć każde potrzebujące dziecko odprowadzane jest do rodzica.

    Na czas zajęć prosimy aby dzieci były wyposażone w przekąski, swoją wodę w bidonie oraz ubranie odpowiednie do pogody (nakrycie głowy w słoneczne dni)

  15. Czy opieka będzie dla dzieci przez cały dzień?

    Opieka dla dzieci jest tylko w czasie warsztatów

  16. CO BĘDĘ JEŚĆ?

    O wyżywienie na Campie dba pan Artur Górecki , doświadczony szef kuchni . Proponujemy dwie opcje diety – dietę mięsną i wegetariańską. Jeśli jesteś weganinem, lub masz dietę z wykluczeniami skontaktuj się z nami żeby otrzymać przykładowe menu i zdecydować, czy na jego bazie dopasujesz wyżywienia dla siebie na czas Campu

  17. Czy poranna praktyka jogi jest w cenie Campu?

    Poranna joga z Bartkiem Niedzielą to opcja dla chętnych, co drugi dzień o 7.30. Te zajęcia są dodatkowo płatne i zrzucamy się na podaną przez Bartka kwotę sumą zależną od ilości osób.

  18. Konsultacje na Campie – co to jest?

    Życie na Campie to rozwój, czerpanie z różnego rodzaju zasobów (ludzkich, związanych z naturą lub czasem), miejsce na kontakt ze sobą. Czasami tak intensywny że potrzebujemy z kimś porozmawiać, bo jest trudno, bo potrzebujemy dojaśnienia, bo otworzył się taki kawałek, który wymaga wsparcia. Bo na ścieżce rodzicielskiej nie jest łatwo i czasami nie mamy z kim o tym pogadać i zadbać o siebie. I dla tych kawałków są konsultacje indywidualne z osobami z zespołu trenerskiego (dostępność podawana jest w grupach FB poszczególnych Campów).