AGENDA

PROGRAM DLA FACYLITATORÓW

Czego i jak będziesz się uczyć w tym programie?

POWRÓT DO DZIKOŚCI

Re-wild your Heart and Mind ( w Polsce “Powrót do dzikości”) to nazwa projektów edukacyjno-badawczych MiMer Centre z końmi żyjącymi z minimalnym udziałem człowieka. Jest to też element tego, w co wierzymy w edukacji – learning by doing – uczenie się przez doświadczenie. Dzięki wizycie w rezerwatach koni (w przypadku tego programu jest to rezerwat koników polskich w Popielnie) obserwujemy zachowania najbliższe ich ewolucyjnym korzeniom, budujemy własną wrażliwość obserwacyjną, poszerzamy horyzonty świadomości i wyobraźni oraz zdobywamy wiedzę od lokalnych ekspertów. Wprowadzam ten rodzaj pracy do programu dla facylitatorów ze względu na jego ogromną wartość terapeutyczną i wiedzową w obliczu kryzysu klimatycznego.

PRACA WŁASNA MIĘDZY ZJAZDAMI

Dobra edukacja oparta jest na dobrych relacjach i wspierającej społeczności. W Pasikoniach bardzo pielęgnujemy edukacyjną wspólnotę, wymianę doświadczeń i wzajemne wsparcie. W czasie tego programu będziesz uczyć się od Marty i koni, ale też razem z Martą i innymi uczestnikami/uczestniczkami ( w dwójkach i trójkach, w które się dobierzecie). Między zjazdami będzie przestrzeń na wykonanie własnych obserwacji koni i zawarcie ich w etogramach, na prowadzenie dziennka, na pracę z własnymi przekonaniami, na bycie życzliwym świadkiem lub słuchaczem, na praktykę facylitowania spotkania/wymiany wokół wybranych tematów.

MASTERMIND

Ponieważ każdy uczestnik tego procesu przychodzi ze swoimi zasobami i wpływa na jego przebieg to poświęcamy dwa dni na mapowanie tych zasobów, na praktyki z ich zastosowaniem, na próbowanie kolejnych narzędzi (tools not rules!). Mastermind to właśnie taki dzień – na Twoje pomysły, na jeszcze więcej eksperymentowania, na próbowanie w bezpiecznym i życzliwym środowisku.

TEMATY ZJAZDÓW 2024

Program dla facylitatorów to 120h pracy warsztatowej.

ZJAZD 1

Wprowadzenie. Konie i ludzie jako gatunki. Antropomorfizacja. Uczenie się przez doświadczanie

ZJAZD 2 – STACJA BADAWCZA W POPIELNIE

Przywracanie do dzikości. Konie i bioróżonorodność jako wiedza i metafora. Elementy ekopsychologii i ekoterapii. Rola natury w EAL

ZJAZD 3

Emocje i potrzeby. Mastermind.

ZJAZD 4

Ciało i ruch. Regulacja i stres. Praktyki związane z rytmem i ruchem.

ZJAZD 5

Przywództwo. Stado jako forma samoorganizacji. Tworzenie praktyk dla grup i zespołów.

ZJAZD 6

Więź i trauma. Warsztat własny facylitatora. Budowanie własnego zespołu. Mastermind na zakończenie.